simple drag and drop web page development

6. Peyzaj Mimarlığı Kongresi’nde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tüm proje ve yatırımlarla ilgili STK ve meslek odaları ile birlikte hareket ettiklerini söyledi. Peyzaj alanında yapılan çalışmalar, doğal peyzajın korunması ve Antalya’da gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Türel “Hep birlikte Antalya’mızı daha güzel daha yeşil bir şehir yapacağız” dedi.

 “Söylem ve Eylem” teması altında gerçekleşen 6. Peyzaj Mimarlığı Kongresi, Antalya’da başladı. 8-11 Aralık tarihleri arasında sürecek olan kongrenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yavuz Özcan Parkı, Çiçek Açan Şehirler Projesi, EXPO gibi yapılan peyzaj ve çevre düzenlemelerini mimarlarla paylaştı. 

STK’LARLA İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ

Antalya’da hayata geçirilen tüm projelerde sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla birlikte hareket ettiklerini söyleyen Başkan Türel, “Önemli projelerimizi öncelikle uzman STK’larla hazırlamaya ve yoğun istişarelerle bunları hayata geçirmeye özellikle gayret ediyoruz. Bununla ilgili birçok örnek verebilirim. İşte Peyzaj Mimarları Odamızla Serdengeçti ve Yavuz Özcan Parkı’nın yenileme çalışmalarını birlikte yaptık. Projeyi odamız çizdi, biz uyguladık. Çok da memnunuz, çok da güzel bir çalışma ortaya çıktı. Aslında Antalya’nın mutlaka güzelliklerini de bu kongre vasıtasıyla görmeyenlerin de görmesini tavsiye ederim. Bu projelerin de belki yerinde incelenmesi çok isabetli olabilir. 16 katlı bir ucubeyi yıktık ve yıktıktan sonra orayı peyzaj mimarları odamız yeşil bir düzenlemeyle bize hazırladı. Biz de bunu çok güzel bir şekilde halkın kullanımına sunduk” diye konuştu.

Antalya’nın Çiçek Açan Şehirler Yarışması ile uluslararası bir marka haline geldiğini dile getiren Başkan Türel “Kaleiçi’nde yaptığımız peyzaj düzenlemesi ile burada dünya birinciliğini altın madalya ile kazandık. Şimdi Sayın Başkanımız Antalya Başkanımız, Yeşil Antalya hedefi ile bir komisyon oluşturarak burada ciddi adımlar atacağız. STK’larla meslek odalarıyla işbirliğiyle çok önemli projeler söz konusu oluyor. Biz bundan çok memnun oluyoruz” dedi.

HALKIMIZA SORUYORUZ

Konyaaltı Sahili’nin dünyanın en özel sahillerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, burada hayata geçecek olan projenin de Mimarlar Odası ile işbirliği içerisinde hazırlandığını ifade etti. Birçok projeyi önce Antalyalıların onayına sunduklarını vurgulayan Türel sözlerini şöyle sürdürdü “Konyaaltı sahilimizin 6 kilometrelik uzunlukta bir plajı olduğunu biliriz. Bu sahilimizde Mimarlar Odamızla bir yarışma düzenleyerek edindiğimiz projenin ihalesini, önümüzdeki aylarda gerçekleştirmiş olacağız. Bu birliktelik bize halk nezdinde de önemli güç veriyor. Tabi bunları yeterli görmüyoruz. Meslek odalarımızla yapmış olduğumuz işbirliğinin bir de artısı var, o da yaptığımız çalışmaları projelerimizi halkın görüşüne sunmak yani referandum yapmak. Çok önemli projelerimizde artık halk oylamasını özellikle tercih ediyoruz. Örneğin çok önemli bir proje, tramvay projesi yapacağız o güzergahtaki tüm vatandaşlarımıza ticaret sahibi, dükkanı olan işyeri sahiplerine soruyoruz. Diyoruz ki; bu projeyi istiyor musunuz? İstiyorlarsa genellikle talep yüzde 90 üzerinde ‘evet’ şeklinde çıkıyor. Biz de yola koyuluyoruz. Halkla birlikte belediyeyi yönetmek işte bu gibi uygulamalarla söz konusu.”