mobirise.com
“Antalya’yı betonlaştırmayacağız”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’yı çevresiyle, yeşiliyle, tarihiyle koruyarak geliştireceklerini belirterek, Antalya’nın betonlaşmasına hiçbir şekilde müsaade etmeyeceklerini söyledi. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda Dubai vizyonu tartışması yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, Ebru Türel’in Katar’ın başkenti ile Doha ile ilgili yaptığı “Doha tam bir beton yığını. Gözünü seveyim her yeri tarih kokan, tabiat güzelliğiyle kendisine aşık eden Antalyamın...” şeklindeki sosyal medya paylaşımını gündeme getirmesi ve “Sizin Dubai vizyonundan bahsettiğinizi hatırladığımda, aile içinde bir görüş ayrılığı olabileceğini düşündüm” şeklindeki imasına yanıt verdi. 
ANTALYA’YI BETONLAŞTIRMAYACAĞIZ
Öncelikle eşi Ebru Türel ile siyasi konular da dahil her konuda çok iyi anlaştıklarını belirten Başkan Türel, Antalya’nın betonlaşmasına hiçbir şekilde müsaade etmeyeceklerini söyledi. Türel, şunları dile getirdi: “2004’te yola çıkıyorken 6-7 şehir saydık. Sadece Dubai saymadık. Barcelona, Londra, New York, Miami, Havai ve Dubai saydık. Biz bunları sayıyorken bunlar gibi olacağız demedik. Biz bir hedef koyduk. Bu şehirler turizmde dünya markası olmuş, ‘Biz onları geçeceğiz’ dedik. Bir vizyon koyuyoruz ortaya. Alıp kes- kopyala- yapıştır. O şehirlerin aynısını Antalya’ya taşımak, haşa böyle bir niyetimiz yok. Antalya’yı değerleriyle, çevresiyle, tarihiyle, yeşiliyle, koruyarak geliştireceğiz. Bu hassasiyetimizi de ciddi şekilde koruyoruz. Ebru Hanım çok doğru yazmış. Biz Antalya’yı betonlaştırmayacağız.” 
KEPEZALTI SANTRAL ÖRNEĞİ
Başkan Türel, Antalya’nın çevresine ve yeşiline olan duyarlılıklarına bazı örnekler vererek, “Biz geldiğimizde Kepezaltı Santral’de bizden önceki dönemden bir imar planı vardı. Parsel bazlı hak sahiplerine kendi parselinde imar hakkı tanıyan bir imar planı. Biz burayı kentsel dönüşüme soktuk ve ne yaptık. Eğitim tesislerini bir önceki plana göre yüzde 180, sağlık tesis alanlarını yüzde 167 arttırdık. Sosyo-kültürel tesis alanlarını yüzde 69, yeşil alan ve rekreasyon alanlarını da yüzde 32 arttırdık. Yani yaptığımız hiçbir planlamada o alanı betona mahkum etmiyoruz, aksine çok ciddi bir şekilde betondan arındıracak, sosyal donatıları, yeşil alanlarıyla en güzel çalışmayı yapıyoruz. Çevreye büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Yaptığımız bütün imar plan çalışmaları 2040, 1/100 bin, 1/50 bin, 1/25 bin üst ölçekli planlarına ve nüfus projeksiyonuna uygundur. Kırcami planında da Muratpaşa Belediye Başkanımızla yeşil alanlarla ilgili büyük bir hassasiyet sergiledik” diye konuştu.
KONYAALTI SAHİLİNE 30 BİN METREKARE İLAVE YEŞİL ALAN
Konyaaltı Sahil Projesi’nde de beton yoğunluğunu azalttıklarını anlatan Türel, “Burada da çok ciddi bir şekilde çevreye duyarlı, yeşili arttıran, geçmişe göre betonu azaltan bir proje yapıyoruz. Projeden önce 97 bin 468 metrekare olan beton zemin alanı 67 bin 800 metrekareye düşmüş. Yani 30 bin metrekare bir beton alan eksiltiliyor ve yerine 30 bin metrekare ilave yeşil alan ekliyoruz. Geçmişteki ağaçların tamamını koruyarak bölgeye 5 bin 504 tane de yeni ağaç dikiyoruz. Biz böyle çevreciyiz. Bizim yeşil duyarlılığımız aynen bu şekilde oluyor. Beni Atatürk Parkı’nı da yapıyorken de çevre katliamı yapıyor diye suçlamışlardı. Gidin görün şimdi Atatürk Parkı’nı. Şimdi herkes oraya gidiyor” ifadelerini kullandı.