https://mobirise.com/
Katarakt genetik değil

Büyükşehir Belediyesi “Mavi Ev Konuşmaları” ile Antalyalıları bilgilendirmeye devam ediyor. Op. Dr. Hatice Yasemin Yıldız, Yaşlılıkta Göz Hastalıkları konulu seminerde yaşlılığa bağlı olarak yaşanan görme bozuklukları hakkında bilgi verdi. 
Yaşlılıkta ortaya çıkan rahatsızlıklar ve buna bağlı olarak alınması gereken önlemlerin anlatıldığı Mavi Ev Konuşmalarında bu hafta göz hastalıkları ele alındı. Yaşlılıkta görülen en yaygın görme rahatsızlığı olan kataraktın seviyelerine ve buna bağlı olarak yaşanan görme bozukluklarına değinen Op. Dr. Hatice Yasemin Yıldız, kataraktın genetik bir rahatsızlık olmadığına dikkati çekti. Yıldız, şu bilgileri verdi; “Hastaların bir gözleri iyi görürken, diğer gözlerinin görmediğini anlamıyorlar. Diğer gözünde de görme azalmaya başladığında muayeneye geliyorlar ve hastanın çok yeni başladığını düşündüğü görme bozukluğu en az 2-3 yıl önce başlamış oluyor.” 
Op. Dr. Yıldız; kataraktın genetik olup olmadığı ile ilgili soruları ise “Bu rahatsızlığın çok da ailesinde katarakt olup olmaması ile ilgisi yok. Daha çok yaşımıza, güneş görmemize, kullandığımız ilaçlara bağlı. Bu bir aktif mekanizmadır. Genetiğin etkisi olsa bile çok da hatırı sayılır olduğunu düşünmüyoruz” şeklinde yanıtladı
GEÇ KALINMAMALI 
Katarakt tedavisinin cerrahi olduğunu ifade eden Op. Dr. Yıldız, şunları anlattı; “Kendimizi güneşten koruyabiliriz, yediklerimize dikkat edebiliriz. Bunlar kataraktın önlenmesine yardımcı olur ancak yaşımız ilerliyorsa, vücudumuz yaşlanıyorsa lensimiz de yaşlanıyor. Tedavisi de cerrahi. Şu meşhur lazer diye söylenen Fako (Phaco) yöntemiyle tedavi ediyoruz. Hastanın gözü çok komplike değilse eski dikişli ameliyat yöntemini uygulamak yerine bunu tercih ediyoruz. Artık cihazlarımız çok modern, daha az hasarla daha iyi sonuçlar alıyoruz. Çok geç kalınmadan, ideal zamanda ameliyatı tüm hastalarımıza öneriyoruz.”