Site Creator
Bu hizmet alkışlanır Büyükşehir Belediyesi, Antalya’da yaşayan ekonomik yoksunluk içindeki yatalak, engelli ve yaşlı durumdaki vatandaşlara destek oluyor. Zor durumdaki vatandaşların öz bakımları ve muayeneleri yapılıyor, her gün sıcak yemekleri veriliyor, evleri temizleniyor, alışverişleri yapılıyor, faturaları ödeniyor. Hastanede tedavi edilmesi gereken hastalara da ambulans desteği sağlanıyor.

Antalya’da kimse kendini yalnız hissetmiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından 2005 yılında başlatılan Evde Bakım Hizmeti, zor durumdaki vatandaşların en büyük destekçisi olmaya devam ediyor. Doktor ve hemşireler tarafından periyodik olarak ziyaret edilen hastalar muayene edilerek, kişisel bakımları yapılıyor. Tıbbi malzeme desteği sağlanan hastalara, tansiyon takibi, idrar sondası, serum takma, enjeksiyon, tetkik için kan ve idrar alma, pansuman gibi işlemler uygulanıyor. Hastaneye gitmesi gereken hastalar için ilgili bölümden randevu alınıyor. Ambulans desteği verilen hasta, hastanede daimi olarak bulunan bir ekip tarafından karşılanarak, işlemlerde kendisine yardımcı olunuyor. İhtiyaç sahibi hastalara alt bezi ve havalı yatak yardımı veriliyor. Evde sağlık hizmetleri kapsamında doktor kontrolünün yanı sıra diş tedavisi de yapılıyor. Yaşlı ve engelli vatandaşların ayağına giden diş doktoru dolgu, diş çekimi, diş taşı temizleme gibi işlemleri yapabiliyor.
“ONLAR BENİM AİLEM”
Bu hizmetlerden faydalanan ve 10 yıldır yaşamını yalnız sürdüren 70 yaşındaki Mehmet Yazıcıoğlu evde sağlık ekibini kendi ailesi gibi gördüğünü ifade ederek şunları söyledi, “Ben yalnız yaşıyorum. Engelliyim, yürüyüp gezemiyorum, bütün gün evdeyim. Önce Cumhurbaşkanımıza, sonra Menderes Türel’e ve Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık hizmeti çalışanlarına çok teşekkür ederim. Onlar benim ailem, ben bu ailenin bir ferdiyim. Hepsinden Allah razı olsun. Allah ömrümden alsın, hepsinin ömrüne versin. 15 günde bir buraya gelip temizliğimi yapan bir kızım var. O benim hem anam, hem kızım. Evimi A’dan Z’ye, camımdan çerçevesine temizliyor, yemeğimi yapıyor. Bir baba kız gibi geçinip gidiyoruz. Ben kızımdan çok memnunum” diye konuştu. 
TÜM HİZMETLER SAĞLANIYOR 
1987 yılında yakalandığı MS hastalığı sebebiyle yürüyemeyen 71 yaşındaki Yılmaz Sayiner ise şunları anlattı; “Reis-i cumhurumuzun büyük önem verdiği evde sağlık hizmetleri sayesinde 7 yıldır bu hizmeti alarak yaşamıma devam ediyorum. Çocuklarım şehir dışında olduğu için yalnız yaşıyorum. Kitaplarımla vakit geçiriyorum. Büyükşehir Belediyesi bize evde bakım servisi yapıyor. Evimizi temizliyor, çamaşırımızı yıkıyor, alışverişimizi yapıyor. Banyo için haftada 1 gün, fizyoterapi için yine bir görevli geliyor. Her gün sıcak yemeğimiz bayram, tatil demeden evimize getiriliyor.”