Büyükşehir Maraş’a da çadırkent kuruyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, geceyi Cam Piramit Afet Yardım Toplama Merkezinde geçirdi. Yardım merkezinin çalışmalarını bizzat koordine eden Başkan Böcek, Hatay’ın ardından Kahramanmaraş’a da 600 kişilik çadırkent kuracaklarını söyledi. Başkan Böcek, yardım merkezinden deprem bölgesine şu ana kadar 46 yardım tırı gönderildiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, 10 ilde yıkıma neden olan deprem felaketinin ardından oluşturulan Cam Piramit Afet Yardım Toplanma Merkezi’nde geç saatlere kadar çalışmaları koordine etti. Antalyalıların yardıma koştuğu afet merkezinde hayırsever vatandaşlarla bizzat ilgilenip teşekkür eden Başkan Böcek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. 13 milyon insanın afetten etkilendiğini ve can kaybının her geçen gün arttığına dikkat çeken Başkan Böcek, “ Deprem haberini alır almaz kriz masamızı oluşturduk. 333 uzman personelimizi hemen bölgeye sevk ettik. Başta itfaiye olmak üzere 125 araç, iş makineleri ve ambulanslar olmak üzere bütün araçlarımızı deprem bölgesine gönderdik. 12 jeneratör sevk ettik. Yardım merkezimizden şu ana kadar bölgeye 46 yardım tırı gönderdik” dedi.

Maraş’a Da Çadırkent Kurulacak

Hatay'da 400 kişilik çadır kent kurduklarını belirten Başkan Böcek, “400 ailemizi orada konaklatıyoruz. Birisi sabit olmak üzere üç aşevimizle birlikte 70 bin kişiye yemek ikramı yapmaya çalışıyoruz. 60 çadır daha alacağız ve Kahramanmaraş'ta çadır kent kuracağız. Burada 600 kişi barınabilir. Bunun yanı sıra 3 ambulansımızı, 20 yataklı sağlık destek TIR'larımızı bölgeye gönderdik. 9 saat arayla iki büyük depremi yaşadık. Acımız büyük. Kurtarılmayı bekleyen binlerce vatandaşımız var. Hep birlikte bu yaraları sarmamız lazım” dedi.

Su Ve Akaryakıt Yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte deprem bölgesine gittiklerini ve bölgede yaşanan sıkıntılara ve acıyı bizzat yaşadığını anlatan Başkan Böcek, “Biz Samandağ’da bir kavşağı 20 dakikada geçtik. Yol kenarlarında konvoylar var, valizi ile yola çıkan vatandaşlarımız var. Su ve akaryakıt sıkıntısı var. ASAT olarak su dağıtıyoruz. ASAT, Hatay Su ve Arıtma Genel Müdürlüğü (HATSU) ile çalışma yaparak bölgeye içmesuyu verilmesini sağlayacak. Hava çok soğuk. Can kayıplarımız çok. Yakınlarını bekleyenler, yardım isteyenler çok acı bir süreç yaşıyoruz. Allah’ım bu afeti bir daha yaşatmasın. Biz yardımlarımızı vatandaşlarımızdan aldığımız gibi orada bulunan canlarımıza ulaştırıyoruz. Yardımlarımıza devam edeceğiz. AFAD, yerel yönetimler, millet işbirliğiyle bu yaraları beraber sarmamız lazım. Yardım yapan bütün vatandaşlarımızdan Allah razı olsun" dedi.

Yardımları Bekletmiyoruz

Başkan Muhittin Böcek, deprem bölgesinde bulunan Antalya İtfaiyesi ekiplerinin şu ana kadar 68 canı enkaz altından kurtardığını belirterek” Canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Herkes elinden geldiğini yapıyor. Talep oldukça biz her türlü ekip desteğini sağlıyoruz. Antalyalı hemşerilerimizde yardımlarını sürdürüyor. Biz bu yardımları bekletmeden ayrıştırıp bölgeye gönderiyoruz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah bu afetleri bir daha yaşatmasın. Ben Antalyalı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.