easy wysiwyg website building

Türel: "Antalya tarihine sahip çıkıyor"


Antalya’nın fethinin 810’uncu yılı Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde organize edilen etkinliklerle kutlandı. Fetih yürüyüşü ile başlayan kutlamalarda mehteran, oratoryo, okçuluk, kılıç- kalkan ve davul gösterileriyle fetih coşkusu yaşandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel "Antalya tarihine sahip çıkıyor" dedi.


Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethinin 810’uncu yılı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı- Karaalioğlu Parkı arasında düzenlenen fetih yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Milletvekilleri Hüseyin Samani, Sena Nur Çelik, İbrahim Aydın, 3. Piyade Eğitim Tugayı ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, şehit aileleri, gaziler, yöresel kıyafetleriyle halk oyunu ekipleri, dernekler ve öğrenciler katıldı. Protokol üyeleri Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde güzergah boyunca halkı selamladı. Türk Bayrakları ve Selçuklu flamaları eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte Antalyalılar, alkışlarıyla fetih coşkusuna ortak oldu. 

VEFA BORCUMUZU ÖDÜYORUZ

Yürüyüşün son bulduğu Karaalioğlu Parkı’nda Fetih Suresi’nin okunmasının ardından konuşan Vali Münir Karaloğlu, şunları söyledi: “Bu topraklar tesadüfen vatan olmadı, bu toprakları birileri bize altın tepsi içerisinde getirip hediye etmedi. Bu topraklar vatan kılınmak için çok uzun mücadeleler verildi. İşte bugün fetih kutlamalarını yaparak bu toprakları bize vatan kılan ecdadımıza, atamıza, dedemize vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Antalya’nın fatihi I. Gıyasettin Keyhüsrev, Antalya burçlarına ilk sancağı diken Hüsamettin Yavlak Arslan Bey ve Antalya’yı 22 sene yöneten, imar eden Antalya’nın ilk valisi Ertokuş Bey. Bu isimlere işte bugün vefa borcumuzu ödüyoruz. 810 yıl sonra onlara dua ediyoruz, rahmet okuyoruz.”

BAŞKAN TÜREL’E TEŞEKKÜR 

Fetih kutlamaları nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür eden Vali Münir Karaloğlu, “Bu sene Büyükşehir Belediyemiz ecdadımıza vefa borcumuzu ödemek için bu etkinliği başlattı. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’i ve ekibini kutluyorum, alkışlıyorum. Şehrim adına, Antalyalılar adına ilin valisi olarak tebrik ediyorum” diye konuştu.

EN BÜYÜK VAZİFEMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın 810 yıl önceki fethinin ilk defa böyle bir törenle kutlandığını belirterek, “Bu konuda büyük destekleri ve gayretleri olan Sayın Valimize özellikle teşekkürü borç biliyoruz. Biz bugün bu topraklarda yaşıyorsak, bunu 2. Kılıç Aslan'ın oğlu Giyaseddin Keyhüsrev'e ve torunu İzzeddin Keykavus'a borçluyuz. Biz bugünümüzü varlığımızı, kültürümüzü, o ecdada o asil insanlara borçluyuz. Onların hatıralarını yaşatmak bizim en büyük vazifemizdir” dedi.

TRT KATKI SAĞLIYOR

“Tarihi iyi bilmek ve tarihten doğru dersleri çıkarmak mecburiyetindeyiz” diyen Türel, “Günümüzde gençlerimize tarih anlatmak zorlaşmaktadır. Son 10 senede, son 15 senede bu konuda önemli mesafeler alınıyor. TRT’nin dizileri bu konulara önemli katkı sağlıyor. İnşallah TRT bir gün bu büyük sultanların hayatlarını daha da fazlasıyla, Antalyamızın fethini en iyi şekilde topluma yansıtırlar ve halkımıza ecdadımızı daha iyi tanıma imkanı sağlamış olur” ifadesini kullandı.

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Başkan Türel şöyle devam etti: “Antalya Büyükşehir belediyesi olarak biz tarihimize sahip çıkmak üzere, Yörük Festivaliyle başladık, şimdi Türk-İslam Eserleri Müzesi Projesi ve Kent Müzesi projesiyle idrak ve şuurun daha da gelişmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bugün Antalya’nın fethini kutluyoruz, Pazartesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin 87. yılını kutlayacağız. Gördüğünüz gibi tarihimize sahip çıkmanın Antalya olarak, şehir olarak, Antalyalılar olarak en güzel örneklerini verdiğimizi düşünüyorum. Çünkü vatan tarih demektir, tarih ise hüviyetimizdir, kimliğimizdir, şahsiyetimizdir.”

Başkan Türel konuşmasında şehitleri anarak, “Bu vesileyle asırlar önce bu topraklarda can veren, kan veren yiğitleri, Antalya’yı Türk yurdu yapan büyük ecdadımızı ve bu vesileyle bütün şehitlerimizi binlerce defa minnetle ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

VALİ 12’DEN VURDU

Karaalioğlu Parkı’nda devam eden kutlamalarda, mehteran, oratoryo, okçuluk, kılıç- kalkan ve davul gösterileri düzenlendi. Vali Karaoğlu, attığı okla 12’den vurdu. Antalya’nın fethi ile ilgili okullarda düzenlenen şiir, kompozisyon ve fotoğraf yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Münir Karaloğlu, Başkan Türel, AK Parti Millekvekilleri Hüseyin Samani, Sena Nur Çelik ve İbrahim Aydın verdi.