https://mobirise.com/
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi, Ebru Türel, aldığı ödüllerle Türkiye’ye örnek proje olan ‘Mavi Ev’ Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi’ni ziyaret ederek, yaşlılarla bir araya geldi.

İhtiyaç sahibi vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, sorunları dinleyip çözümler üreten Ebru Türel’in bu kez durağı Mavi Ev oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’ya kazandırdığı örnek proje olan ve kısa bir süre önce ‘İyi Yönetim Projeleri’ kategorisinde birinciliği kazanan, sonra da “Dünyayla Yarışan Şehirler Yerel Yönetimler Yarışması”nda en özgün sosyal projelerden biri seçilen Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi’ni ziyaret eden Ebru Türel, incelemelerde bulundu. 
SİZLER BAŞIMIZIN TACISINIZ
Ebru Türel, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Üstündağ'dan Mavi Ev ve sakinleriyle ilgili bilgi aldı. Yaşlı bireylerle sohbet eden Türel, tek tek talep ve sorunları olup olmadığını sordu. Mavi Ev sakinlerinden “Burada her şeyimiz var çok memnunuz her şey çok güzel, hiçbir isteğimiz yok” cevabını alan Ebru Türel, “Buna çok sevindim burada rahat etmeniz, kaliteli hizmet almanız bizim için çok önemli. Sizlerin memnun olması, böyle yüzlerinizin gülüyor olması bize en büyük hediyedir. Sizin için ne yapsak azdır. Başımızın tacısınız” diye konuştu. 
ÖDÜLE DOYMUYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in en önemli sosyal projelerinden Mavi Ev, “Dünyayla Yarışan Şehirler” Yerel Yönetimler Yarışması’nda en özgün sosyal projelerden biri seçilmiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı. Mavi Ev, Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi (MİARGEM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Etkin Belediye Proje Yarışması’nda ‘İyi Yönetim Projeleri’ kategorisinde birinci olmuştu.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU 
Demans ve Alzheimer hastalarının buluşma noktası haline gelen Mavi Ev'de yaşlılar, uzmanlar eşliğinde yaptıkları aktivitelerle hem eğleniyor hem de zihinlerini tazeliyor. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da en önemli Alzheimer merkezlerinden biri olan 'Mavi Ev', yaşlanmaya bağlı olarak görülen Alzheimer ve Demans hastalıklarının seyrinin değiştirilebileceği önemli bir girişim olarak öne çıkıyor. Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklarla mücadele eden hasta ve hasta yakınlarına kucak açan Mavi Ev'de, hafta içi her gün hastalar servislerle evlerinden alınarak, merkeze getiriliyor ve akşam tekrar evlerine bırakılıyor. Hastalar, tansiyon ve şeker ölçümleri, ilaç takipleri yapıldıktan sonra uzmanlar eşliğinde beyin jimnastiği gerçekleştiriyor. Mavi Ev'in geniş bahçesinde yapılan yürüyüşle kas sistemlerinin çalışması, vücut kaslarının zinde kalması sağlanıyor. Düzenlenen müzikli aktivitelerle hastaların kaybolan oryantasyon duyguları yeniden canlanıyor.